En sağlıklı kilo kayıbı

kalici-kilo-verYaz ayları yaklaştıkça kilo vermek için değişik yöntem deneyenlerin sayısı giderek artıyor.

Türkiye Hastanesi beslenme ve diyet uzmanlarından Diyetisyen Bahattin Arslan,
İnsanın kendisini fiziksel ve psikolojik olarak rahat edebileceği bir kilosu olduğunu belirten Arslan, “Kendimizi mankenlere benzetmek uğruna bilinçsizce uygulayacağımız diyetler, kullanacağımız bitkisel ve kimyasal ilaçlar aslında bedenimizi değil bağışıklık sistemimizi ve irademizi zayıflatan geçici uygulamalardır” dedi.

Diyet uygulamasının özelliklerini anlatan Arslan, şunları söyledi: “En iyi diyet kısa sürede size bol kilo vermeyi vaat etmeyen ve beslenme alışkanlığınızı değiştiren beslenme programı ve eğitimidir. En sağlıklı kilo kaybı da haftada 500 gram ve egzersizle verilen kilolardır.”

İnsanların kilo alması ya da vermesinin kişiden kişiye değiştiğini vurgulayan Arslan, şu açıklamalarda bulundu;

“Az Yediğinizi Düşünüp Kilo Veremediğinizi Düşünüyorsanız; Metabolizma hızınız düşüktür., Tembelsinizdir; spor yapmıyorsunuzdur., Kabızlık probleminiz olabilir, Ayda iki kilo veriyorsanız bu başarıdır.”

Fastfood ve hamur işinden vazgeçemeyenlerin bu sevgilerinden vazgeçmeleri gerektiğini söyleyen Arslan, “Eğer vazgeçemiyorlarsa bu yiyeceklerle olan birliğinizi haftada bire indirip egzersizle bunu geri vermelisiniz” şeklinde konuştu.

İnsanların diyet yapıp kilo veremediğinden yakındığını dile getiren Arslan, diyetin altın kuralının iradeli olmak olduğunu söyledi. İnsanların kısa sürede çok kilo vermeyi hedeflediği için hayal kırıklığına uğradığını vurgulayan Arslan, diyet beklentilerinin düşük tutulması gerektiğini böylece sıkılmadan diyet yapılabileceğini belirtti. “Ben arkadaşlarımdan, eşimden, dostumdan az yiyorum ama onlar kilo almıyor ben alıyorum” şeklinde yakınmalar olduğunu da anlatan Arslan, “Şunu kesinlikle bilmek gerekiyor ki, insanların metabolizmaları farklıdır ve farklı düzeyde enerji tüketirler” dedi.

Arslan, kilo almak istemeyenler için önerilerini şöyle sıraladı:

“Günlük beslenmenizi 3 ana, 2 ara öğün olarak düzenleyin. Yemeklerinizi yavaş yavaş ve iyi çiğneyerek yemeye özen gösterin. Seçici olun ve size ikram edilen her şeyi yemeye çalışmayın. Yağlar konusunda dikkatli olun, tam yağlı besinler yerine yarım yağlı besinler tercih edin. Akşam yemeklerini en geç saat 19.30’a kadar yemiş olun. Bol miktarda sebze, meyve ve kepekli ürünler tüketmeye özen gösterin. Yemeklerinizdeki tuz miktarını azaltın. Fast food, hamur işi ve şekerli besinleri haftada 1 porsiyon olarak tüketin. Sağlığınız için günde en az iki litre su için., Uzmanların tavsiye etmediği kimyasal veya bitkisel zayıflama tabletlerini kullanmayınız.”

 

Close
Bize destek olun
Kampanyalarımızı Sosyal Medyada takip edniz.
InstagramInstagram