Nereden çıktı bu pilates?Nereden çıktı bu pilates?

Günümüz ünlülerinin sporu “pilates”in geçmişi 1900’lere uzanıyor. 1880 Almanya doğumlu Joseph Pilates çocukluğunda raşitizm hastalığına yakalanır. Ama hastalığının spor yapmasını engellemesine izin vermez. Vücudunun her noktasını çalıştırır. Sonra profesyonel boksör olur. Ardından dalgıçlık yapar, sirklerde çalışır. Birinci Dünya Savaşı sırasında sakatlanan ve hareketsiz kalan askerleri güçlendirmek için Pilates yeni egzersizleri geliştirir. Askerlerin eskisinden daha sağlıklı olması tüm dikkatleri Johann Pilates’e yoğunlaştırır. Savaştan sonra bale ve tiyatro yaparken sakatlanan oyuncular, boksörler, polisler Pilates’in stüdyosunda kaslarını çalıştırır, daha güçlü ve esnek bir vücutla işlerinin başına dönerler. Joseph Pilates 1926 yılında eşi Clara ile birlikte Amerika’ya gider ve orada pilates stüdyosu açar. Pilates’in geliştirdiği, marangozlara tahtadan yaptırdığı “cadillac-trapeze table” gibi aletler bazı firmalar tarafından üretilir. Bu maliyeti ucuz satışı pahalı aletler çok prim yapar ve zaman içinde başarılı bir marketing çalışmasıyla çeşitleri artarak tüm dünyaya yayılır. Dünya starları bu sporla form tuttuklarını söylemeye başlarlar.

Denge egzersizi..
Pilates; zihin beden bütünlüğünü sağlamak için denge, nefes ve hareket sisteminin bir sentezi. Temelinde doğru duruş yaratmak ve daha önce kullanılmayan kaslarla beynin iletişimini sağlamak var. Yağ yakması, kas geliştirmesi gibi özellikleri olsa da en büyük özelliği yüzde yüz doğru duruş sağlaması. Doğru duruş sağlandığında sakatlanma azalıyor, dayanıklılık artıyor ve metabolizma hızlanıyor. Çünkü vücudunuzu kemiklerin değil kasların üzerinde taşımayı öğreniyorsunuz.


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/pilatess/public_html/wp-content/themes/flatsome/inc/shortcodes/share_follow.php on line 29

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir