Günümüzün Cilt Problemi Akne Sorunu

Stres, hava kirliliği, sağlıksız ve düzensiz beslenme, yanlış kozmetik ürün kullanımı, adet düzensizliği, hormonel rahatsızlık ( Poli – Kistik Over ) gibi faktörlerden dolayı kişiler 30 ve 40′ lı yaşlarda bile akne sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Yetişkinlerde devam eden sivilceler önemlidir, 30 ve 40′ lı yaşlarda kolajen kaybından dolayı derinin kedini yenileme özelliği azalır. Bu yüzden yetişkinlerde ortaya çıkan sivilce problemlerini hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak  gerekir.

Ayrıca yapılan ağır makyaj, cildin nefes almasını engeller. Cilt nefes alamayınca, daha fazla yağ üretmeye sebebiyet vererek sivilceler çoğalır. Yanlış sıkım, tırnakla yolma gibi alışkanlıklar da ciltte leke, izler bırakır. Sivilce sorunlarıyla karşı karşıya kalan kişilerin cilt temizliğine ve bakımlarına daha fazla özen göstermeleri gerekir.

Yapılması ve özen gösterilmesi gereken kurallar

1) Cilt uygun ürünlerle günde iki kez temizlenmeli.

2) Özellikle cilt dostu olan ve cilt fonksiyonlarını düzenleyici, yağ üretimini dengeleyici, cildi yenileyici özelliği bulunan A vitamini içeren ” Pure Vitamin A Power Serum ” kullanılmalıdır.

3) Kolajen kaybını önleyici, dolayısı ile cildin nemini koruyan cilde yumuşaklık kazandıran “Hyaluron Forte Serum ” iyi bir seçimdir.

4) Beslenmede akneleri arttıran gıdalardan yani beyazlardan, un, yağ, rafine şeker ve inek sütünden, uzak durulmalı. Mevsiminde sebze, meyveler tüketilmeli, dengeli ve sağlıklı beslenilmeli.

5) Ciltte oluşan su kaybını ve organizmayı, temizlemek için sıvı yani su, maden suyu, bitkisel çaylar ada çayı ve yeşil çayları tüketilmeli.

6y) Hormonel sorunlardan kaynaklanan sivilce sorunu yaşanıyorsa eğer, konusunda uzman doktorlardan yardım alınmalıdır. Endokrinoloji ve Jinekoloji.

7) Uygulamalarda da yine konusunda profesyonel uzmandan yardım almanız önem taşır.

 

Sağlıklı ve Güzellik dolu günler dileği ile

Int. Dipl. Kozmetisyen

Nesrin SÜRER