Şarja takılı cep telefonu kullanmayın

ANTALYA (AA) – HÜSEYİN KANBER –

-sarja-takili-cep-telefonu-kullanmayin--4902048Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cep telefonu bataryalarının  patladığına dair son günlerde çok sık haberler yer aldığını belirtti.
Cep telefonu bataryalarının güç kaynağı olarak kimyasal yapıya sahip  bir elaman niteliğinde bulunduğuna işaret eden Özen, “Bataryaların temas  noktalarında toz, sıvı, kirlenme gibi etkenlerin oluşması, patlama riskinin ana  faktörleri arasında sayılabilir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlar da patlamayı  tetikleyen faktörlerdendir. Bu nedenle cep telefonlarını aşırı sıcak ve soğuktan  uzak tutmak gerekiyor” dedi.
Cep telefonlarının son yıllarda çok fazla fonksiyon içermesi  dolayısıyla yoğun şekilde kullanıldığına dikkati çeken Özen, çok sık kullanılan  cihazın bataryasının da çabuk tükendiğini kaydetti.
– Şarj edilirken dikkat edilmesi gerekenler 
Cihazları şarj ederken bazı konulara dikkat edilmesini gerektiğini  anlatan Özen, “Akşam şarja konulup Sabah alma gibi yanlışlıklar yapılıyor. Her  telefonda pil şarj olduğu zaman otomatik kesen sistemler bulunmaması nedeniyle  telefon, sürekli enerji altında kalabilir. Bu da telefonun teknolojisine ve şarj  aletinin özelliklerine bağlı olarak Kaçak akımlarla hem telefona zarar verebilir  hem pilinin ömrünü etkiler hem de patlamasına yol açabilir” diye konuştu.
Telefonla şarjda iken konuşmanın büyük bir  yanlış olduğuna dikkati  çeken Özen, şöyle devam etti: 
“Özellikle anlık kaçak olması durumunda çarpılma  gerçekleşebilmektedir. Dolayısıyla yeni olsun, eski olsun cep telefonlarında şarj  edilirken aşırı ısınma hissediliyorsa veya telefonun bataryasında şekil bozukluğu  gözleniyorsa mutlaka orijinaliyle değiştirilmesi gerekir. Çünkü her an  patlayabilir. Patlama durumunda yaralanma ve doku yanıkları oluşabilmektedir. Yan  sanayi ürünleri daha ucuz olabiliyor ancak bunlar orijinal pil veya şarj  aletleriyle aynı standart özellikleri sağlayamayabilir. Dolayısıyla ürünün  orijinal olmasına dikkat edilmeli.”
Özen, ilk kez piyasa sürülen cihazlarda da patlama olabildiğini, bunun  standart eksikliği, imalat hatası gibi nedenlerden kaynaklanabileceğini söyledi.
Cep telefonu patlamalarında yaralanmanın, kimyasal bir reaksiyon  sonucu olması nedeniyle genellikle doku yaralanmalarıyla sonuçlandığını ifade  eden Özen, şunları kaydetti:
“Cihazda  elektrik kaçağı olması durumunda ciddi bir sorun  yaşanabilir. İnsan kalbi 30 miliamperlik akıma kadar dayanabilir. Eğer akım 100  miliampere kadar çıkarsa bu durumda çarpılma gerçekleşir. 100’ün üzerindeyse de  ölümle sonuçlanabilir. Bu durum özellikle şarja takılı iken konuşma durumunda  ortaya çıkabilir.”
– Diğer taşınabilir cihazlarda da risk aynı 
Bu tür risklerin sadece cep telefonlarıyla sınırlı bulunmadığının  altını çizen Özen, özellikle tablet başta olmak üzere çocukların yoğun zaman  geçirdikleri Oyun cihazlarında da aynı tehlikenin söz konusu olduğunu vurguladı.
Islak elle cep telefonuyla konuşmanın da tehlikeli olabileceğini  vurgulayan Özen, “Islak ya da aşırı nemli el ile cep telefonlarının kullanılması,  özellikle de şarjdayken tutulmuş ise çarpılma riskini artırır. Aynı şekilde çok  terli iken telefona tutmak, özellikle şarja takılı ise çarpılma riskini artıran  etkenlerdendir” dedi.
Özen, ömrü bitmiş bataryayı kısa aralıklarla şarja takarak kullanmanın  patlama riskini artırdığını sözlerine ekledi.
 milliyet
Close
Bize destek olun
Kampanyalarımızı Sosyal Medyada takip edniz.
InstagramInstagram