RAMAZANDA DİŞLER EKSTRA ÖZEN İSTİYOR

Oruçluyken plak ve çürük oluşumunu engellemek için diş bakımı ekstra özen gerekiyor. Beslenme ve su tüketiminin dişlerin doğal temizliğine katkıda bulunduğunun altını çizen Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Şirin Tuzcu, ramazanda oruç tutarken ağız bakımıyla ilgili yapılması gerekenleri aktardı.

Ramazan öncesi bir diş hekimine diş temizliği yaptırmak, oruçlu iken, iftarda ve sahurda 5 bakım kuralına dikkat etmek, diş sağlığı açısından önem taşıyor. Ramazan boyunca, oruç nedeniyle sadece iftar ve sahurda diş bakımı yapmak, gün boyunca ağızdaki bakteri sayısının artmasını engellemiyor.

Uzun süre yemek yememek bakteri sayısını artırıyor

Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Şirin Tuzcu, ramazan ayında ağız kokusunun, çoğunlukla dişler, diş etleri ve dil çatlakları üzerinde biriken bakterilerin varlığı nedeniyle oluştuğuna dikkat çekiyor. Yemek yemeden ve su içmeden uzun süre geçirmenin ağızdaki bakteri sayısını artırdığını ifade eden Dr. Şirin Tuzcu, “Bu bakterilerin faaliyetleri sonucu kötü koku oluşur. Bunu engellemek için özellikle sabah kalkınca macunsuz şekilde dişler ve dilin üzeri fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Gün içerisinde ağzı suyla hafifçe çalkalamak da faydalı olacaktır” uyarısında bulunuyor.

Ramazan öncesi diş hekimini ziyaret etmek gerekiyor

Ramazan aylarında iftardan ve sahurdan sonra sırasıyla diş fırçalama, diş ipi ve gargara kullanımının eksiksiz şekilde yapılması gerektiğini söyleyen Dr. Şirin Tuzcu, ramazanda ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir sorun yaşamamak için önceden önlem almak gerektiğini de kaydetti. Dr. Tuzcu, “Ramazan öncesinde ağız ve diş sağlığı açısından diş hekimini ziyaret etmek faydalı olacaktır. Dişlerde herhangi bir çürük, diş taşı ya da iltihabi bir durum varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Ayrıca ramazan ayına hazırlık için profesyonel bir temizlik yaptırmak da faydalı olacaktır” şeklinde konuştu.

Oruçluyken diş bakımının 5 kuralı

Dr. Şirin Tuzcu, ramazanda oluşabilecek, dişte gece uykudan uyandıran ağrı, yüzde şişlik, diş etinden gelen iltihaplı akıntı gibi acil diş ya da diş eti problemlerinin ramazan nedeniyle ertelenmemesi uyarısında da bulunarak, bu tür durumlarda hemen bir diş hekimine başvurularak, tedaviye bir an önce başlanması gerektiğini hatırlattı. Tuzcu, oruçluyken diş bakımının 5 kuralını şu şekilde sıraladı:

  • Oruçlu iken dişler ve dil macunsuz fırçalanmalı
  • Diş ipi kullanılmalı
  • Gün içinde ağız suyla hafif çalkalanmalı
  • İftar ve sahur sonunda diş fırçalanmalı
  • İftar ve sahur sonunda gargara kullanılmalı